FacebookTwitterInstagram

İzolasyon Halısı 36KV

İzolasyon Halısı 36KV

 

36000 V İZOLASYON HALISI   

 

ÜRÜN KOD : 300

 

36000V kadar olan orta gerilim trafo merkezleri ve açık tip hücre önlerinde kullanılır. Personel ve toprak arasındaki bağlantıyı izole etmek için kullanılır.EN 60243-1 standartlarına göre üretilmekte ve 36000 V izolasyon halıları 40000 V delinme testine tabii tutulmaktadır.36000 V izolasyon halılarında yüzeyi deforme etmeyen sıcak transfer etiketlenme kullanılmaktadır ve bu etiket silinme ve sökülmeye çok dayanıklıdır. Her ürün 2MT aralıkla etiketlenmekte ve etiketlerde marka, üretim yılı ve kullanım voltajı basılmaktadır.

EN                            : 50cm 120cm arasında
UZUNLUK                : Talebe göre yekpare üretilir.
STANDART ÖLÇÜ   : EN 1MT UZUNLUK 2MT.

 

1 – İZOLASYON HALISI KULLANIMI İLE İLGİLİ YASAL DAYANAKLAR

 

  • 1475 SAYILI İŞ KANUNU

 

Madde 73 - Her işveren işyerinde işçilerin sağlığını ve iş güvenliğini sağlamak için gerekli olanı yapmak, bu husustaki şartları sağlamak ve bu konuda gerekli olan araçları noksansız bulundurmakla yükümlüdür.

 

  • ELEKTRİK TESİSLERİ EMNİYET YÖNETMELİĞİ
  • ELEKTRİK KUVVETLİ AKIM TESİSLERİ YÖNETMELĞİ
  • TEDAŞ İŞ GÜVENLİĞİ YÖNETMELİĞİ
  • İŞÇİ SAĞLIĞI VE İŞ GÜVENLİĞİ TÜZÜĞÜ

 

Madde 274 – Toprak ile potansiyel farkı 42 volttan fazla olan alternatif gerilimli elektrik tabloları, özel yerlerde bulundurulacak ve bu yerlerin tabanı akım geçirmeyen malzemeden yapılmış veya bu cins malzeme (İZOLASYON HALISI) ile kaplanmış olacaktır.

 

Madde 277 – Atölye tesis içinde veya işçilerin erişebileceği yerlerde bulunan dağıtım tabloları, panoları ile kontrol tertibatı vb. tesisat kilitli dolap içine konulacak, bunların tabanı elektrik akımı geçirmeyen (İZOLASYON HALISI) malzeme ile kaplanacaktır.

 

Madde 283 – Transformatör ve kondansatör merkezlerindeki diğer yüksek gerilim cihazları parmaklı veya kafes telli kapılar ile özel hücrelere yerleştirilmiş olacaktır. Yüksek gerilim hücrelerinde (İZOLASYON HALISI), izole eldiven, yangın söndürme cihazları, kısa devre teçhizatı ve talimatı haiz levhalar bulundurulacaktır.

 

Madde 303 – Toprakla potansiyel farkı 250 volttan aşağı, alternatif veya doğru akımlı tesisatta yapılacak işlere girişilmeden önce, akım kesilecek ancak zorunluluk halinde gerekli tedbirler alınarak veya akım geçirmeyen aletler, uygun iş elbisesi ve eldiven gibi kişisel koruyucular, (İZOLASYON HALISI), akım geçirmeyen paravanlar, tabureler, platformlar gibi araçlar kullanılarak işçiler yetkili bir eleman gözetiminde çalıştırılacaktır.

 

Madde 305 – Toprakla potansiyel farkı 42 volt veya daha yukarısı olan alternatif akım devrelerinin gerilim altında bulunan kısımları ana dağıtım tablolarının arkasında olduğu gibi sürekli açıkta tutulmaları gereken yerlerde (İZOLASYON HALISI) kullanılacaktır.

 

2 – İZOLASYON HALISI NERELERDE KULLANILIR

 

Alçak gerilimle çalışan makine teçhizat önlerinde, orta ve yüksek gerilimde ise şaltlar, hücreler ve pano önlerinde elektrik enerjisi olan her yerde kullanılmaktadır.

 

3 – İZOLASYON HALISININ ÖZELLİKLERİ

 

İzolasyon halısı kauçuk esaslı olarak yapılmaktadır. %100 koruma sağlamaktadır. Çeşitli kalınlıklarda 50000 volta kadar koruyucu olmaktadır. Yalıtkandır, esnektir, dayanıklıdır. Kaymazlık sağlayacak yapıdadır.

 

4 – İZOLASYON HALISI NEDEN KULLANILMAKTADIR

 

Pano önleri, makine önleri ve trafolarda kullanılması yasal olarak zorunludur. Yapılan kontrollerde yüksek miktarda para cezaları yazılmaktadır. Her şeyden önce İNSAN HAYATI söz konusu olduğundan elektrik enerjisi için tam korumanın sağlanması gereklidir. Bu da sadece bu amaç için özel olarak üretilen İZOLASYON HALISI ile sağlanabilir. Diğer ürünlerde (tahta, plastik vs.) tam koruma sağlanamamaktadır.

 

5 – İZOLASYON HALISI HANGİ YARARLARI SAĞLAR

 

·         Tam koruma sağladığından çalışanlar için hayati bir tehlike hiçbir zaman söz konusu olmaz

·         Montaj ve döşemesi çok kolaydır.

·         Yalıtım özelliği ile tam koruma sağlar.

·         Uzun ömürlüdür, dayanıklıdır ve ekonomiktir.

·         Diğer malzemelere göre kullanımı ve temizlenmesi kolay olduğundan işçilik ve malzemede tasarruf sağlar.

 

6 – İZOLASYON HALISI HANGİ ÖLÇÜLERDE ÜRETİLMEKTEDİR

 

2 mm, 3 mm, 5 mm kalınlıklarda 1000*2000 veya 1000*10000 ebatlarında yapılmakla birlikte üretim imkanları ve müşteri istekleri de göz önüne alınarak değişik ölçülerde imalat mümkündür.

 

UNUTMAYIN

İŞ GÜVENLİĞİ, CAN GÜVENLİĞİDİR

5 126
HAKKIMIZDA
TAKİPTE KALIN
Pegasus Grup
FacebookTwitterInstagram
İLETİŞİM
İvedik OSB. 1455 cad. No: 22/80 Ostim /ANKARA
0530 222 91 96
info@pegasusgrup.com.tr
© Pegasus Grup. 2017 tüm hakları saklıdır.