FacebookTwitterInstagram

SEKSİYONER ( Ayırıcılar)

 SEKSİYONER ( Ayırıcılar)

 

HARİCİ TİP AYIRICILARIN KULLANIM YERİ

Enerji dağıtımının vazgeçilmez elemanlarından biri olan ayırıcılar (seksiyoner) O.G. ve Y.G. sistemlerinde devre yüksüz iken açma kapama işlemi yapılan ve açık konumda gözle görülebilen bir ayırma aralığı oluşturan şalt cihazlarıdır. Tesis bölümleri birbirinden ayırıp bakım ve kontrol işlerinin güvenli bir şekilde yapılmasını sağlar. Ayrıca birden fazla ana bara bulunan sistemlerin açma kapama manevralarına hazırlanmasında ve birbirine bağlanmalarında kullanılır.

TEDAŞ-MYD-96-017 NO'LU ORTA GERİLİM ŞARTNAMESİNE UYGUNDUR.

PORSELEN MESNET VE İTİCİ İZOLATÖRLERİN YERİNE KOMPOZİT SİLİKON MESNET VE İTİCİ İZOLATÖRÜN FARKI

Pretek Enerji olarak çok sayıda hizmete girerek yıllarca kusursuz görev yapan üretimlerimiz bizi O.G. ve Y.G. dağıtım hatlarında kullanılan ve hangilerinde daha kompozit silikon izolatör kullanabileceğimiz konusunda araştırmaya sevk etmiştir.

Sonuçta görüldü ki HARİCİ TİP SİGORTALI VE SİGORTALI TOPRAKLI AYIRICILARDA porselen izolatör yerine KOMPOZİT SİLİKON MESNET VE İTİCİ KULLANILMASI halinde AYIRICI ağırlığı oldukça hafifleyecektir.

Ağırlık konusu ise 36kV harici porselen mesnet izolatörün birim ağırlığı C4-170 14,100kg. Her sigortalı ve sigortalı topraklı ayırıcıda 9 adet + 3 adet porselen itici (birim ağırlığı 5,660kg) kullanılmaktadır. (9x14,100=~127kg + 3x5,660kg=~17kg)’ toplam =~144kg eder. Yerine KOMPOZİT SİLİKON MESNET VE İTİCİ İZOLATÖR kullanmamız halinde (9x3,440=~31kg + 3x1,092kg=~3,30kg)’ toplam =~34,30kg eder porselene göre fark (~109,70kg) ayırıcı daha hafif olacaktır.

AKREDİTE LABORATUVARINDA TİP TESTLERİ yaptırılarak olumlu netice alınması ile birlikte seri üretime geçmiş bulunmaktayız. Silikon izolatörlerin imal, montaj ve servis kullanım aşamalarında kırılma riski taşımamaktadır. Kılcal kırıklık taşımadığından enerji kaybı ve enerji arızalarını asgari düzeye indirmektedir.

KULLANIM TAVSİYELERİ

  • Ayırıcılarda açma kapama işlemi yaparken 36kV izole eldiven ile izole tabure kullanınız ve ayırıcıların yük altında olmadığından emin olunuz.
  • Atan sigortalara tel bağlamayınız yenisi ile değiştiriniz.
  • Ayırıcı yukarıdan atılan bir halat, trifor yada vinç yardımıyla montaj edileceği yere kadar kaldırılır. Kaldırma işleminde ayırıcının zarar görmemesine dikkat ediniz.
  • Ayırıcı açma kapama mekanizması yerine monte ediniz.
  •  

5 129
HAKKIMIZDA
TAKİPTE KALIN
Pegasus Grup
FacebookTwitterInstagram
İLETİŞİM
İvedik OSB. 1455 cad. No: 22/80 Ostim /ANKARA
0530 222 91 96
info@pegasusgrup.com.tr
© Pegasus Grup. 2017 tüm hakları saklıdır.